Gdy psuje się skrzynia biegów

Gdy psuje się skrzynia biegów.

autorem artykułu jest Grzegorz Makowski


Samochody z natury się psują. W takich sytuacjach powstaje pytanie – co dalej ? Przy drobnych naprawach zazwyczaj korzystamy z zaprzyjaźnionego lub przygodnego warsztatu. Czasem majstrujemy sami. Istnieją jednak awarie, które potrafią spędzić sen z oczu i przewietrzyć kieszeń. Takim przypadkiem jest na pewno awaria skrzyni biegów. To jeden z droższych elementów w naszym samochodzie i jego wymiana lub naprawa wymagać będzie trochę zabiegów z naszej strony. Najprostsze rozwiązanie to odwiedzenie autoryzowanego serwisu swojej marki i bezstresowa wymiana skrzyni. Niestety to rozwiązanie niesie za sobą dość pokaźny rachunek za usługę. Dla tych, których to rozwiązanie nie satysfakcjonuje mam dobrą informację – istnieje tańsze wyjście z opresji. Bynajmniej nie myślę o sprzedaży lub złomowaniu auta.

1147141_motor_sports_2Równolegle z rynkiem nowych części do samochodów dobrze rozwinięty w naszym kraju jest rynek części używanych. To oczywiście nie odkrycie. To informacja dla tych, którzy nigdy nie brali pod uwagę zakupu części używanych lub mają niestety przykre doświadczenia przy ich zakupie. W przypadku skrzyni biegów jej zakup jako części używanej jest świetną alternatywą dla drogich zakupów w serwisie. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pomogą dokonać właściwego wyboru.

Zapewne wymiany skrzyni nie będziemy dokonywać sami. W związku z tym dobrze jest zasięgnąć ważnych informacji od mechanika. Poza danymi samochodu, informacją pomocną przy zakupie będzie znajomość typu skrzyni, którą posiadamy w samochodzie. Z taką wiedzą możemy szukać skrzyni na rynku. Nie jest to najprostsze, ale wykonalne. Poczta pantoflowa to dobry doradca, szczególnie jeśli ktoś przed nami kupił skrzynię i jest zadowolony z tego zakupu. Ta opcja rozwiązuje sytuację bo sprzedawcę mamy „podanego na tacy”. Ale nie wszyscy mają znajomych, którzy kupują skrzynię biegów przy porannych zakupach. Szukamy więc dalej. Pomocny może być mechanik. To dobre źródło informacji. Inne wyjście to gazety z ogłoszeniami, internet i ewentualnie giełdy samochodowe. Serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe mają bogatą ofertę, a i sprzedawcy na giełdach posiadają duży wybór używanych skrzyń biegów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczywiście nie zagwarantuję idealnego zakupu, ale mam nadzieję że poniższe informacje będą pomocne.

Jeśli wiemy co chcemy kupić, to już mamy podstawy do transakcji. Fachowy sprzedawca zada kilka pytań dotyczących rodzaju skrzyni, sposobu jej mocowania, a także sposobu wysprzęgania skrzyni lub mocowania rozrusznika. Czasami ilość pytań może zaskoczyć, ale te pytania są niezbędne do dobrania właściwej skrzyni. Niestety wielu producentów, nawet na tych samych silnikach zastosowało różne skrzynie biegów, które nie są zamienne. Przed zakupami dobrze jest poprosić mechanika, aby podał maksymalnie dużo szczegółów dotyczących budowy naszej skrzyni. Jeśli kupujemy bezpośrednio u sprzedawcy najprostszym wyjściem może być zabranie ze sobą skrzyni biegów w celu porównania. W przypadku, gdy kupujemy na odległość pomocne może być przesłanie zdjęć skrzyni biegów do potencjalnego sprzedawcy.

Jeśli uda nam się dobrać skrzynię to jeszcze nie koniec zakupów. Musimy upewnić się, że na skrzynię otrzymamy gwarancję, choćby kilkudniową na sprawdzenie czy skrzynia jest sprawna. Dodatkowo powinniśmy mieć zapewnienie sprzedawcy, iż przyjmie skrzynię jako zwrot lub wymianę jeśli skrzynia nie będzie pasowała do naszego auta. Oczywiście najbardziej wiarygodne gwarancje i zapewnienia są w formie pisemnej. Należy również pamiętać o dowodzie zakupu w formie faktury lub paragonu.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą przy zakupie skrzyni biegów. Jeśli zainteresował Cię temat, w następnym artykule pomogę Ci nie popełnić błędów przy montażu i eksploatacji skrzyni biegów.


Grzegorz Makowski

www.skrzynie.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Authors

Related posts

Top