Lżejsze samochody

Lżejsze samochody za sprawą naukowców z Niemiec

[Data: 2011-04-06]

Części nadwozia samochodowego wykonane z magnezu zamiast ze stali mogą niedługo stać się normą – jak wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z Fraunhofer-Gesellschaft w Niemczech.

W dniach 4 – 8 kwietnia odbywa się prezentacja ich odkryć w formie „szklanego samochodu” przy okazji Hannover Messe, dorocznych targów innowacyjnych technologii. Na wystawie pokazano, że drzwi wykonane z magnezu mogą być niemal o 50 procent lżejsze od tych zrobionych ze stali.

Prace stanowią dorobek badań prowadzonych przez Fraunhofer AutoMOBILE Production Alliance, konsorcjum ekspertów motoryzacyjnych przy instytucie.

Producenci samochodów muszą nieustannie dążyć do zaspokojenia potrzeb klientów, a opracowywanie lekkich elementów samochodowych, które są oszczędniejsze i tańsze stanowi kluczową część tego zadania. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia zostaną wykorzystane do sprostania temu zapotrzebowaniu.

Stworzenie lekkich drzwi magnezowych otwiera drogę do powszechniejszego wykorzystywania tej technologii w przyszłości. Podczas gdy drzwi stalowe ważą około 10,7 kg (ok. 23,5 lb), drzwi wykonane z magnezu to zaledwie 4,7 kg (10 lb).

Sören Scheffler, kierownik grupy, która opracowała drzwi, wyjaśnia, dlaczego wybór padł na magnez. „Magnez jest dostępny w dużych ilościach na całym świecie, można go formować, a w przypadku podobnych struktur – na przykład drzwi samochodowych – ma niemal te same właściwości, co stal. Charakteryzuje się na przykład porównywalną sztywnością. Opracowaliśmy specjalne technologie formowania obrobionych plastycznie stopów magnezu. Dzięki temu staje się dostępny lekki materiał do zastosowania w przyszłości w seryjnej produkcji nadwozi samochodowych.”

W czasie targów naukowcy zaprezentują około 40 nowych osiągnięć, które obejmują cały łańcuch produkcyjny, począwszy od etapów planowania do momentu zmontowania i pomalowania samochodu. „Nasza prezentacja koncentruje się na tematach nadwozia, mechanizmu napędowego zębatego, wnętrza, montażu pojazdu, kompetencji metodologicznych oraz badań produkcyjnych nad elektromobilnością” – wyjaśnia koordynator Lars Koch.

Obok drzwi magnezowych naukowcy pracowali również nad felgami ze szlifowanego ślizgowo, bębnowanego stopu. W procesie szlifowania ślizgowego i bębnowania felga przechodzi przez rozmaite cząstki cierne, a wszystkie one poruszają się z określoną częstotliwością, zaczynając od grubego ścierniwa, które jest stopniowo zastępowane przez coraz drobniejsze. Choć technologia ta istnieje już od dłuższego czasu, przeprowadzono niewiele badań, aby dowiedzieć się, jakiego typu cząstki są pobudzane i z jakimi częstotliwościami.

Produkcja samochodów może być również zoptymalizowana dzięki wykorzystaniu nowych procesów łączenia. Jeden z zespołów naukowych z Bremy opracował proces klejenia, który przyspiesza produkcję. Klejenie szklanego czoła reflektora za pomocą tradycyjnych spoiw wymaga kilku godzin, aby wilgoć mogła spowodować stwardnienie kleju, a zatem reflektor przez cały ten czas musi być utrzymywany w tym samym położeniu. Naukowcy natomiast zastosowali spoiwo, które jest także termoutwardzalne poprzez miejscowe ogrzanie za pomocą anteny mikrofalowej. Wyniki pokazały, że w ciągu jednej minuty spoiwo stwardniało, umożliwiając kontynuowanie procesu montażu.

Fraunhofer AutoMOBILE Production Alliance to grupa 17 instytutów, które prowadzą kompleksowe, specjalistyczne prace badawczo-rozwojowe na rzecz niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. W kilku miejscach różne zespoły naukowców pracują nad uzupełniającymi się projektami, których nadrzędnym celem jest szybkie i zrównoważone wdrażanie innowacji w łańcuchu produkcyjnym.

Co roku w targach Hannover Messe biorą udział przedstawiciele świata technologii przemysłowej, a w tym roku nacisk został położony na automatykę przemysłową, technologię energetyczną, przesył i sterowanie zasilaniem, podwykonawstwo, usługi przemysłowe oraz nowoczesne technologie.

Więcej informacji:

Fraunhofer-Gesellschaft:
http://www.fraunhofer.de/en/

Kategoria: Różne
Źródło danych: Fraunhofer-Gesellschaft
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Fraunhofer-Gesellschaft
Indeks tematyczny: Produkcja przemyslowa; Technologia materialowa; Badania Naukowe; Transport

RCN: 33277

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=33277

Authors

Related posts

Top