Wiadomości branżowe

Samochód pilnie poszukiwany! Raport o najczęściej kradzionych autach

Kradzież samochodu to strata, której nikt nie chce doświadczyć. Niestety, z ryzykiem utraty auta musi liczyć się każdy kierowca, niezależnie od tego czy jeździ samochodem wartym tysiąc czy pół miliona złotych. Eksperci Ergo Hestii w ramach raportu podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób

Kradzież samochodu to strata, której nikt nie chce doświadczyć. Niestety, z ryzykiem utraty auta musi liczyć się każdy kierowca, niezależnie od tego czy jeździ samochodem wartym tysiąc czy pół miliona złotych. Eksperci Ergo Hestii w ramach raportu podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób najczęściej odjeżdżają skradzionym autem.

Według policyjnych statystyk najbardziej popularne wśród złodziei są marki niemieckie – Volkswagen i Audi. W pierwszej trójce zestawienia samochodów najczęściej kradzionych w 2013 r. znalazły się kolejno: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat oraz Audi A4. Zaraz za nimi znalazły się… kolejne dwa niemieckie auta: Audi A6 i A3. Dziesiątkę najczęściej kradzionych aut zamyka Toyota Corolla.

Marka[1]

Model

Liczba ukradzionych aut

VOLKSWAGEN

GOLF

991

VOLKSWAGEN

PASSAT

681

AUDI

A4

677

AUDI

A6

343

AUDI

A3

289

SEAT

LEON

272

VOLKSWAGEN

TOURAN

262

HONDA

CIVIC

251

FORD

MONDEO

250

TOYOTA

COROLLA

247

Głównymi powodami, dla których najczęściej kradzione są właśnie te modele są zapotrzebowanie na części zamienne, ich dostępność oraz wartość. Auta po kradzieży zwykle bywają rozbierane na pojedyncze elementy, „legalizowane” za pomocą podrobionych dokumentów bądź wywożone za granicę.

Na kradzież narażone są szczególnie samochody nowe z dobrym wyposażeniem i mocnym silnikiem. Samochodowi przestępcy nie ograniczają się jednak do kradzieży aut z najmłodszych roczników. Ze statystyk Ergo Hestii wynika, że „odbiorców” znajdują również pojazdy starsze niż pięcioletnie. Są to zazwyczaj auta legitymujące się stosunkowo niedużym przebiegiem i utrzymującą się wysoką wartością.


Coraz więcej kradzieży samochodów luksusowych

Kilkanaście lat temu rocznie łupem złodziei padało około 70 tysięcy aut. W 2012 roku wszczęto 15 427 postępowań karnych w sprawach kradzieży pojazdu. Jest to mniej o 858 niż w roku 2011.

A to już wiesz?  Jakie auto kojarzy nam się z Walentynkami?

„Zarówno statystyki Ergo Hestii, jak i policyjne dane wskazują, że z roku na rok w Polsce ginie coraz mniej pojazdów” – mówi Tomasz Tkaczyk z Hestia Loss Control. „Jednocześnie zauważamy, że z roku rok rośnie średnia wartość kradzionych pojazdów. Trend ten pokazuje, że nabywcy aut luksusowych muszą liczyć się z rosnącym ryzykiem ich utraty.” – dodaje Tomasz Tkaczyk.


Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?

Jak wynika z policyjnych danych dotyczących roku 2012, zdecydowanie najczęściej samochody giną z niestrzeżonych parkingów (6 995 kradzieży) i ulic (7 069). Często są to również parkingi przy centrach handlowych (216 przestępstw). Pojazdy ginęły także w następujących miejscach:

• garaż – 195

• stacja paliw – 49

• autostrada, droga ekspresowa – 47

• ogródki działkowe – 32

• las – 30


Jak zabezpieczyć auto?

Sposobów na złodziei jest wiele – od instalacji alarmu czy systemu monitorującego lokalizację pojazdu, po parkowanie wyłącznie na strzeżonych parkingach. Można też kupić auto, które jest mało atrakcyjne dla złodziei, co również zmniejszy ryzyko kradzieży. Niestety żaden sposób nie daje stuprocentowej pewności, że któregoś dnia zamiast samochodu zastaniemy na parkingu puste miejsce.


Jak działają złodzieje?

Przestępcy najczęściej dostają się do środka samochodu wyłamując zamki bądź wybijając szybę. Niestety, właściciele aut w roztargnieniu i pośpiechu potrafią zostawiać otwarte drzwi lub szyby, co może przykuć uwagę złodzieja i skończyć się utratą mienia. Inną metodą kradzieży auta jest załadowanie go na lawetę i przewóz do tak zwanej „dziupli”, czyli miejsca, w którym pojazd zostanie rozebrany na części lub po okresie postoju wywieziony do „nowego właściciela”.

Poszkodowani zgłaszali także przypadki kradzieży samochodów podczas snu właścicieli. Złodzieje włamywali się do domów, zabierali kluczyki i wyjeżdżali z garażu. W przypadku aut luksusowych o bardzo dużej wartości sprawcy nieraz wykazywali się dużą inwencją. W zgłoszeniach policyjnych znane są przypadki kradzieży kluczyków z… ubrań posiadaczy pojazdów. Do takich sytuacji dochodziło w sklepach, a także restauracjach, teatrach czy też imprezach sportowych. Po dokładnej obserwacji swoich „ofiar” sprawcy potrafili niepostrzeżenie skraść kluczyki, na przykład z kieszeni kurtki odwieszonej na oparciu krzesła, a chwilę potem odjechać autem z parkingu.

A to już wiesz?  Fabia, Civic, cee’d - czyli bez zmian

Łupem złodziei padają również elementy stanowiące integralne części aut: od lusterek, listew ozdobnych czy kołpaków, po sprzęt elektroniczny znajdujący się często w widocznym miejscu, taki jak nawigacja satelitarna, radio czy telefon.


[1]
http://statystyka.policja.pl/st/informacje/93833,Najczesciej-kradzione-marki-samochodow-2013-rok.html

***

Informacje o Grupie Ergo Hestia

Tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

W ubiegłym roku Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania.

Głównym akcjonariuszem Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe, należący do największego globalnego reasekuratora, Munich Re.

Źródło Hestia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy