Nietypowe samochody Samochody Volkswagen

Volkswagen Garbus

Dziś Garbus: to potoczna polska nazwa niemieckich samochodów osobowych Volkswagen Typ 1, nazywanych popularnie w Niemczech Volkswagen Käfer.

“Garbus” należy do najbardziej znanych samochodów świata. Jego historia zaczęła się 17 stycznia 1934 roku, kiedy Adolf Hitler obiecał narodowi niemieckiemu “samochód dla ludu”. Projekt został opracowany przez Ferdynanda Porsche, pod ścisłym nadzorem Hitlera, który postawił mu konkretne warunki: samochód mieszczący 4 dorosłe osoby i bagaż, cena poniżej 1000 ówczesnych marek niemieckich oraz spalanie do 8l/100km.

Авто-секс

Hitler bardzo angażował się w projekt tego samochodu. Z taśm produkcyjnych w Niemczech, Brazylii i Meksyku zjechało 22 miliony sztuk tego samochodu (ostatni egzemplarz,który zjechał z taśmy montażowej był w kolorze niebieskim w wersji “baby”, o numerze fabrycznym 21 529 464, który znajdzie się obecnie w zakładowym muzeum w Wolfsburgu w Niemczech). Na bazie VW Garbusa powstały również legendarne samochody takie jak Karmann Ghia czy VW Bus.

Nie jest powszechnie znane, iż sam “Garbus” powstał na bazie kradzieży patentów z konstrukcji Tatry T97, której autor – inżynier Hans Ledwinka wielokrotnie współpracował z Ferdinandem Porsche. Wznowiony po wojnie proces zakończyl się wypłatą wielomilionowych odszkodowań na rzecz czechosłowackiego koncernu Tatra. Fakt ten jest prawdopodobnym powodem tak długiej produkcji jednego, prawie nie zmienianego modelu – firma zapłaciła pieniędzmi przeznaczonymi na wdrożenie prac rozwojowych Garbusa.


Ciekawostki
Konstrukcja sprawiła, że samochód był trwały i niezawodny. W latach 30 w Niemczech samochód kosztował około tysiąca dolarów, volkswagen (“auto ludowe”) można było natomiast kupić już za 400 dolarów. W czasie wojny produkowano wersję wojskową (niemiecki “jeep”), a także “schwimmenwagen”, czyli amfibię – dziś to rarytasy dla kolekcjonerów.
Samochód zwany “żuczek” albo “garbus” miał na całym świecie różne przezwiska. Na Kubie mówiono na niego “jajeczko” (“el huevito”) we Francji “biedronka” (“coccinele”).
Ilości wyprodukowanych Garbusów w okresie od 1945 do 2003 roku

Samochód Volkswagen Garbus jest jednym z najliczniej produkowanych samochodów na świecie. Przez cały okres jego produkcji wytworzono prawie 22 miliony egzemplarzy. To właśnie do Garbusa należy pierwszy rekord ilości wyprodukowanych samochodów jednego modelu.

podziękowania dla tworców tekkstu o garbusie w wikipedii

hastagi na stronie:

#vw garbus #varburg #volkswagen garbus #zdjęcia samochodów #woldzwagen garbus #vw ogórek sprzedam 2011 #niemieckie samochody #samochód hitlera #vw ogórek sprzedam #samochody osobowe

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy